Insertmed

Rozpocznij leczenie

Select language:
icon deicon en

Postępowanie dietetyczne po zakończeniu terapii alkoholowej i narkotykowej

Odpowiednie postępowanie dietetyczne po zakończeniu terapii alkoholowej i narkotykowej gwarantuje odbudowę prawidłowej gospodarki hormonalnej i przywrócenie dawnej homeostazy organizmu. Nadużywanie alkoholu i narkotyków ma duży wpływ na ludzkie ciało. Powrót do zdrowia po terapii alkoholowej lub narkotykowej jest procesem stopniowym, a odżywianie jest jednym z wielu zagadnień, wymagających szczególnej uwagi. W trakcie leczenia następuje, zarówno detoksykacja organizmu, jak i farmakoterapia przy pomocy leku o nazwie Naltrexone. Może to powodować zmiany w homeostazie i przymus adaptacji organizmu do nowego okresu życia – abstynencji. Zdrowe odżywianie jest na tym etapie niezbędne, aby pomóc organizmowi w szybszej i skutecznej regeneracji. U alkoholików i narkomanów po zakończeniu terapii nadal pojawiać się mogą zaparcia, biegunki, wymioty oraz inne dolegliwości, wyjaławiające organizm z cennych witamin, makro i mikroelementów. Powoduje to powolne opadanie z sił i brak energii. Warto pamiętać, że w trakcie ciągów alkoholowych i stanów odurzenia narkotykami, organizm doznał ekstremalnego szoku, ponieważ wszystkie narządy pracowały wówczas nieprawidłowo. Dieta osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków, po zakończeniu przez nich leczenia, nie może być słabo zbilansowana, obfitująca w produkty wysoko przetworzone, zawierające dużo soli i białego cukru. Osoba, która ukończyła terapię alkoholową i narkotykową musi diametralnie zmienić styl życia. Narkoman oraz alkoholik po odwyku powinien zacząć spożywać pełnowartościowe posiłki, w regularnych odstępach czasowych. W zakończeniu terapii można skonsultować się z dietetykiem, który opracowuje odpowiedni jadłospis, ściśle dostosowany do aktualnego stanu zdrowia każdego pacjenta. Żywienie po terapii alkoholowej i narkotykowej powinno opierać się na dostarczaniu do organizmu tylko zdrowych kalorii. Posiłki powinny pokrywać dziennie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a szczególnie witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę D3, jak również minerały – m.in. potas czy magnez.


Postępowanie dietetyczne po zakończeniu terapii alkoholowej i narkotykowej – zbilansowana dieta kluczem do zdrowego życia

Styl odżywiania się po terapii odwykowej wpływa na funkcjonowanie mózgu. Jeśli mózg pacjenta nie wytwarza wystarczającej ilości substancji chemicznych (neuroprzekaźników) lub substancje te występują w minimalnych ilościach, może on czuć się rozdrażniony i niespokojny. Wynikający z tego tytułu stres może również wpływać na pamięć i / lub powodować paranoję, zmęczenie, niezadowolenie lub depresję. Regeneracja organizmu narkomana i alkoholik, odbywająca się przy pomocy diety, powinna także zrównoważyć nieprawidłowy poziom serotoniny (hormonu, który pomaga w relaksacji) w mózgu. Dotyczy to spożywania pokarmów bogatych w węglowodany, zwłaszcza węglowodanów złożonych, które można znaleźć w produktach skrobiowych, takich jak rośliny strączkowe (np. fasola, soczewica i groszek), warzywa korzeniowe (np. ziemniaki i marchewka), makarony i pieczywo. Po zakończeniu terapii odwykowej należy zmniejszać niedobory witamin z grupy B, takich jak tiamina, kwas foliowy i B12 oraz witaminy C. Przewlekłe spożywanie alkoholu i narkotyków wywołało bowiem utratę wyżej wymienionych witamin oraz minerałów, takich jak głównie; cynk, magnez i wapń. W pierwszych 12 miesiącach po zakończeniu terapii odwykowej zapotrzebowanie na kalorie jest znacznie wyższe, niż u normalnego człowieka. Były alkoholik i narkoman muszą zwiększyć podaż białka w diecie.Należy dostarczać do organizmu wszystkie składniki odżywcze, które w pełni zaspokoją potrzeby żywieniowe, jak również zapewnią doskonałe samopoczucie. Niedowaga po zakończeniu terapii alkoholowej i narkotykowej powinna być sygnałem alarmowym dla pacjenta, który musi podjąć radyklane metody przywrócenia optymalnej masy ciała. Dieta byłego alkoholika i narkomana musi uwzględniać suplementy, elektrolity i odpowiednią ilość płynów. Warto spożywać także kawę oraz kakao. Odpowiednia dieta ułatwi osobie uzależnionej szybszy powrót do normalnego życia.

...
Select language:
icon deicon en